MevzuHaber.com

Aile Mirası Tutuklanma, Sıra Dışı Yaşam

Aile Mirası Tutuklanma, Sıra Dışı Yaşam
avatar
Mevzu Haber( info@mevzuhaber.com )
1.320 okunma
23 Aralık 2019 - 20:00

Abhazya Cumhuriyeti ziyaretimiz sırasında sıra dışı öyküye sahip bir meslektaşımız ile tanıştık. Recep Vuçaça Uçak, Abhazya Cumhuriyetinin ilk özel gazetesinin kurucusu.

Recep beyin Kafkasya kökenli olan ailesi Osmanlı İmparatorluğuna göç eder. Osmanlı Padişahı Vahdettin ile bağlar mevcuttur, hatta padişahın çocukları Recep beyin dedesi, Kaptan Recep beye Dayı diye hitap edecek kadar yakınlardır. Recep Uçak’ın aile büyükleri Osmanlı sarayında yetişirler. Fakat Osmanlı İmparatorluğu zor günler yaşamaktadır. Her geçen gün zorlaşan koşullar sebebiyle Recep Uçak’ın dedesi Deniz Harp Okulu mezunu olan Kaptan Recep Bey, Teşkilatı Mahsusa Kurucuları arasında yer alır, Prensleri koruyan kadronun başına geçer. Bir süre sonra ise Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşına katılır.

Savaş sonrası ailesi ile birlikte Midilliye yerleşir Kaptan Recep Bey. Fakat 150 likler listesinde adı geçen Kaptan Recep, bir Yunan subayını öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanır ve hapse atılır. Hapisten çıktıktan sonra ailesini de alarak bu sefer Suriye’ye göç eder. Suriye de söz sahibi olan Fransızlar Kaptan Recep beye orduda görev teklif ederler, kabul etmemesi üzerine ise ülkeden gitmesini emrederler.

Kaptan Recep Mısır’a gider fakat orada da İngilizler görev teklif ederler ve yine kabul etmemesi üzerine aynı teklif gelir ölüm cezası almak istemiyorsan ülkeyi terk et derler.

Kaptan Recep gizli şekilde ikinci kez Suriye’ ye ailesinin yanına gider fakat bir süre sonra yetkililerin haberi olur, yakalanır, tutuklanır ve zorunlu ordu görevi verilir kendisine. Grupmen Çerkes ordusu olarak bilinen ordunun, bölük komutanı olarak atanır. Bu görev 1950 li yıllara kadar sürer.

Hatay görüşmelerinde ise Suriye’yi temsil eden heyet içerisinde ki Albay’dır.

Recep beyin oğlu Remzi Vuçaça ise Suriye de yatılı Fransız okulunda eğitime alınmıştır babasının orduda görev yaptığı dönemde. Fransızca, Arapça, Türkçe olarak 3 dil bilmektedir. O da babası gibi bir süre orduda görev yapar, sonrasında ise Elçiliklerde tercüman olarak görevlendirilir. Fakat Midilli’de, Mısır’ da, Suriye’de tutuklanma öyküsüne sahip babası gibi kendisi de Arabistan’da tutuklanır. Serbest kaldığında ise Suriye’ ye ailesinin yanına döner. Sık sık darbelerin gerçekleştiği dönemde Suriye’de danışılan isimlerden olur.

Konuğumuz Recep Vuçaça Uçak ise 1964’te Suriye’ de dünyaya gelir ve 1968’de ailesi ile birlikte Türkiye’ye yerleşir. Fen Fakültesinde Fizik ve Matematik bölümlerinde eğitim görür, ancak öğrencilik yıllarında kendi bölüm derslerinden daha çok farklı bölüm derslerine girer. Güzel Sanatlar alanının kendisine hitap ettiğini düşünerek mevcut eğitimini sonlandırır ve Güzel Sanatlar Fakültesine devam eder.

Topkapı Sarayı’nın Fotoğraf bölümünü kurar. Öğretim görevlisi olarak çalışır. 1990 – 1991 yıllarında merhum Erol Olçok ile birlikte siyasi isimlerin tanıtım çalışmalarını yürütür. Mehmet Ali Şahin gibi isimlerin siyasete atılımlarında alanında hizmet verir.

Kafdağı’nın Ardında isimli belgeselin yapımcı kadrosu arasında yer alır. Gamsa Gurdia, Cevher Dudayev, Viladislav Arzınba, Raul Hacımba gibi birçok değerli isimle ve devlet başkanlarıyla tanışır. Kafdağı’nın Ardında belgeseli ile gezdiği Kafkasya ve Asya coğrafyasında beğendiği Maykop Şehrine yerleşir. Bir süre sonra gelen teklif üzerine Moskova’ya göç eder, çeşitli görevlerde bulunur ve son olarak Abhazya’ya döner ve halen Abhazya başkenti Sohumi‘ de yaşamaktadır.

Bu dönemde dedesi ve babası gibi kendisi de asılsız bir isnat sebebiyle 48 saatliğine de olsa tutuklanır, bu durumu aile mirasım diye adlandırır.

Abhazya’da Politik ve Anons isimli iki gazete çıkararak yazılı basının öncülerinden olur. Uzun yıllar yayımlanan gazetelerinde, 40 ya yakın kadro ile Abhazya sınırlarını aşan haberlere imza atar.

Halen Abhazya’da yurt dışından gelen BBC başta olmak üzere birçok uluslararası gazetecilerin danıştığı isimlerdendir. Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti, Abhazya Cumhuriyeti ve Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı olan Recep Vuçaça Uçak tüm bu ülkelerin dillerine ek olarak İngilizcede bilmektedir.

Kendisini Dünya vatandaşı olarak tanımlayan Recep Bey uluslararası gelişmeleri yakından takip etmeye ve gazeteci gözüyle değerlendirmeye devam etmektedir. Aile bireylerinden olan ve Türkiye’de yaşayan kardeşi ise Türkiye’de Jıneps Gazetesinin kurucusu ve yayıncısıdır.

Bizlere vakit ayıran, öyküsünü bizlerle paylaşan değerli meslek üstadımız Recep Jabağh Vuçaça Uçak beye teşekkür ediyoruz.

KÖŞE YAZARLARI

Corona Virus-19

Yayılmayı önlemek için #evdekal Türkiye