MevzuHaber.com

Heyecanlıyım Evet …

Heyecanlıyım Evet …
avatar
Cansu Genç( dyt.cansugenc@gmail.com )
591 okunma
20 Mart 2020 - 13:55

Merhaba sevgili okurlar,
Ben Diyetisyen Cansu Genç. 2015 yılında mezun olup diyetisyenliğe başladım. Sonrasında yüksek lisansımı bitirdim ve şu anda Başkent Üniversitesinde doktora yapmaktayım.

Sizlere buradan her hafta beslenme ilgili güncel, bilimsel ve en önemlisi bilimsel geçerliliği olan bilgiler paylaşacağım. “Bilimsel geçerliliği olan”ın özellikle altını çizmemdeki sebebi izah etmek isterim:

Biliyorsunuz, çağımız bilgi çağı. Evet, kesinlikle katılıyorum ancak buna ek olarak “Bilgi Kirliliği Çağı” da demekle abartmış olacağımı düşünmüyorum. Özellikle kendi alanım olan beslenme biliminin penceresinden baktığımda, bu bilgi kirliliğinin had safhada olduğunu üzülerek duyuyor ve görüyorum. Beslenme ile ilgili neredeyse her gün bir yeni “hurafe bilgi” türüyor, türetiliyor. Üstelik bilimsel alt tabanı olmayan bu “hurafe bilgileri” isminin başında “Prof., Doç.” gibi saygıdeğer unvanlar bulunan şahıslar da türetebiliyor. Örneğin; bir akşam herhangi bir televizyon programına bir profesör çıkıp “ev yapımı patatesli böreğin korona virüsüne karşı koruyuculuk sağladığını” ifade etse, buna inanacak insanlar elbette çıkacaktır. Hatta buna bir de söz konusu profesörün kendinden emin tavırlarını, keskin ifadelerini, iddiasını doğruladığını düşündüğü sözde kanıtlarını eklersek, işte size kulaktan kulağa yayılacak bir “hurafe bilgi” türetildi bile! İnsanlarımız patatesli börek yapıp korona virüsünden korunurken(!), profesörümüz de yarattığı sansasyonla birçok televizyon kanalından teklif yağmuruna tutulmaktadır. Tabii, profesörümüzün bu şöhretinin muayene ücretlerine yansımasından söz dahi etmiyorum.

Bu noktada; birçok “bilimden yana olan uzman”, bu tür bilgi kirliliklerine itibar ettikleri için halkımıza kızmaktadırlar ancak ben bu kızgınlığa çok hak veremiyorum. Çünkü bir insana “Sen neden profesörün sözlerine güveniyorsun?” diye kızmayı çok anlamlı bulmuyorum. Asıl odaklanılması gerekenin; bu şahısların saygıdeğer unvanları kullanarak, hiçbir bilimsel karşılığı olmayan bu yanlış, asılsız bilgileri, medya aracığıyla insanlara pompalaması olduğunu düşünüyorum. En düşündürücü ve hatta üzücü tarafı da bence bu olsa gerek. Sözü fazla uzatmayayım, başında da söylediğim gibi önümüzdeki haftadan itibaren doğru, bilimsel ve gerçek bilgileri sizlere elimden geldiğince aktarmak için burada olacağım. Belki bu tüm bilgi kirliliklerini yok etmeyecek, belki yine birileri “patatesli börek” yapmaya devam edecek ama olsun.

Hani şu meşhur denizyıldızı hikâyesinde olduğu gibi: Bir deniz yıldızını kurtarmak hepsini kurtarmasa da bir tanesini kurtarır en azından.

Sağlıcakla ve sevgiyle kalın.

KÖŞE YAZARLARI

Corona Virus-19

Yayılmayı önlemek için #evdekal Türkiye