MevzuHaber.com

Sağlık ve Güvenlik Kültürü Konsepti

Sağlık ve Güvenlik Kültürü Konsepti
avatar
Ayşe Bülbül( aysebulbul@mevzuhaber.com )
291 okunma
11 Mayıs 2019 - 6:00

Sevgili okurlar,

Uzun yıllardır gıda sektöründe (Gıda Mühendisi göreviyle) çalıştım. Mezuniyet heyecanı ile pek bir şey anlamadığımız o güzel günde Bölüm Başkanımızın yaptığı konuşmayı anımsıyorum: “Arkadaşlar hepinizi tebrik ediyorum. Mezun oluyorsunuz. Artık Mühendis olarak bizlerle birlikte olacaksınız. Bundan sonra sizlerden beklentimiz elbette ki sadece Mühendis olmanız değil, iyi, birer Mühendis olabilmenizdir”. Zaman içerisinde o gün yapılan bu konuşma, konuşma olmaktan öteye geçip, yaşantım haline geldi. Mesleğimde “Ne eklemeler yapabilirim?” araştırmaları beni farklı alanlara taşıdı ve kendimi geliştirmemde yardımcı oldu. Son zamanlarda iyice yaygınlaşarak zorunlu hale gelen İş Sağlığı ve Güvenliği alanında uzmanlığımı almam da bu şekilde mümkün oldu. Genel olarak baktığımda 20 yıllık bir zaman diliminde, hocamın da söylediği şekilde çalışmalar yaptım. O çalışmalar sayesinde de sektörde belli bir tecrübeye ulaşabildim. İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki bilgi ve birikimlerimi siz sevgili okurlarımla bu köşede paylaşarak, elde edilmiş bilginin aktarılmasını sağlamayı amaçlamaktayım. Öğrendiğim şey odur ki; Bilgi, paylaştıkça çoğalır.

İlkyazımda sizlerle Sağlık ve Güvenlik Kültürü Konseptini uluslararası bakış açısıyla paylaşacağım.

Kroeber ve Kluckhohn (1952) “Kültür’ü”; ‘İnsan gruplarının özgün yapılarını ortaya koyan, yaratılan ve aktarılan sembollerle ifade edilen düşünce, duygu ve davranış biçimleridir’ şeklinde tanımlamıştır. Bundan yola çıkarak, bir organizasyonun güvenlik kültürü, bir kuruluşun sağlık ve güvenlik yönetimine olan bağlılığını, tarzını ve yeterliliğini belirleyen bireysel ve grup değerlerinin, tutumların, algıların, yetkinliklerin ve davranış modellerinin ürünüdür, diyebiliriz.

Peki, İyi bir Sağlık ve Güvenlik Kültürü nasıl olmalıdır?

Öncelikle tüm seviyelerde(devlet, işveren, çalışan) sağlık ve güvenliğe liderlik ve bağlılık olmalıdır. Yüksek standardın ulaşılabilirliğini kabul etmek ve organizasyon çapında karşılıklı güven sistemini oluşturmak gereklidir. Bundan sonrası da iyi bir Sağlık ve Güvenlik Yönetim Sistemi kurmak ve geliştirmektir. Açık, şeffaf bir kültür ve güvenli yönetim sistemi için uygulama kodu ve gerekli sağlık ve güvenlik standartları içeren sağlık ve güvenlik politikası kuruluşların olmazsa olmazıdır. Eğitim, etkin iletişim ve danışma sistemleri ile çalışanların potansiyel tehlikeleri bildirmek için teşvik edilmeleri önceliklidir. Ve tabi ki detaylı risk değerlendirmeleri, kontrol ve izleme prosedürleri, sağlık ve güvenlik izleme sistemleri, kaza araştırması ve düzeltici önlemlerin uygulanması Sağlık ve Güvenlik Kültürü Konseptinin sac ayaklarıdır.

Bir kuruluşun Sağlık ve Güvenlik Kültürünün iyi ya da kötü olduğunun göstergeleri ise;  Kaza / Olay oranları, hastalık ve devamsızlık oranları, sağlık ve güvenlik için mevcut kaynaklar, yasal ve diğer uygunluk düzeyi, çalışanlar için devir hızı, şikayet seviyesi, yüklenici seçimi ve yönetimi, iletişim ve süper vizyon düzeyi ve etkinliği, sağlık ve güvenlik yönetim yapısı ve sigorta primi düzeyidir.

Bu bilgiler ve veriler ışığında sizlerin bulunduğu kuruluşların Sağlık ve Güvenlik Kültürü Konseptini nasıl yorumlarsınız?

Ayşe Bülbül

NEBOSH IGC

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı / Gıda Mühendisi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

www.mevzuhaber.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı MevzuHaber.com’a aittir.
İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2019 - Tüm hakları saklıdır.